Forum     Polskie Forum Gupikowe Strona Główna Polskie Forum Gupikowe
***Forum dyskusyjne hodowców ryb jajożyworodnych***
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Wentylacja
Idź do strony Poprzedni  1, 2
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Polskie Forum Gupikowe Strona Główna -> Technika akwarystyczna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ela
Administrator



Dołączył: 04 Sty 2007
Posty: 612
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Łódź
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto Sty 22, 2008 14:41    Temat postu:

W ubiegłym roku nie maiłam wszystkich akwariów szybami przykrytych i faktycznie z powodu wilgoci musiałam 4 ciągi wykorzystywać.
Potem dokupiłam szyb i wszystkie zbiorniki są obecnie przykryte. No i wyobraźcie sobie, że właśnie z powodu strat ciepła stopniowo zakryłam ciągi i obecnie mam tylko 1 - i to w zupełności wystarcza
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Grzegorz_N




Dołączył: 18 Kwi 2008
Posty: 16
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Katowice

PostWysłany: Czw Maj 08, 2008 10:23    Temat postu: Re: Ograniczenie strat ciepła w czasie wentylacji

winnip napisał:
Ostatnio czytałem o rekuperatorach. Zwłąszcza gdy w grę wchodzi tak duża wentylacja i co za tym idzie straty ciepła ja w przypadku opisanym przez p. Elę (4 ciągi wentylacyjne)


Myślę że to przewaga techniki nad zdrowym rozsądkiem. Mam w domu nietypowy system grzewczy - grzeję powietrzem, do tego pełni ono funkcję wymuszonej wentylacj a w lato - klimatyzacji. I w takiej sytuacji przy poborze z zewnątrz kilkudziesieciu metrów sześciennych powietrza, zwłaszcza w zimie, rekuperator ma sens. Ale nie przesadzajmy z akwa - ważne jest, aby zawartość tlenu w powietrzu nie była znacząco niższa. Przecież powietrze, które podawane jest przez brzęczyk i przelatuje przez wodę, nie rozpuszcza całego swojego tlenu w akwarium a jedynie niewielką jego część. Gdyby było inaczej, gaz ulatujący z akwarium byłby czystym azotem!
Myślę, że jeśli w pomieszczeniu jest w stanie normalnie (tzn. bez aparatu tlenowego) oddychać człowiek, to zawartość w nim tlenu jest zbliżona do 21% co rybkom w zupełności wystarczy.
Wydaje mi się, że ważniejszym zagadnieniem jest zawartość kurzu, roztoczy, grzybów tudzież innej gadziny w powietrzu. I właśnie tak rozumiem przewietrzanie pomieszczenia - jako konieczność usuniecia normalnie gromadzących się w powietrzu niekorzystnych składników - a nie potrzeba podawania dziesiątek metrów świeżego powietrza do pomieszczenia, w którym jest akwarium.
W wypadku Eli - zwróćcie uwagę, że mając kilka akwariów w pomieszczeniach, w których się normalnie mieszka, znacznie wzrasta wilgotność w tych pomieszczeniach. Otwory wentylacyjne, o któych pisała Ela działają jak wyciąg a nie jak nadmuch - a powietrze do pomieszczeń dostaje się za pośrednictwem nieszczelności okien i drzwi. Ogrzane powietrze ma mniejszy ciężar właściwy i idzie do góry. Taka jest idea działania komina i praw fizyki się nie zmieni. Stąd konieczność usunięcia normalnego "domowego smrodku" nasączonego parą wodną.
A więc tym bardziej stosowanie rekuperatora dla potrzeb akwarystycznych IMHO nie ma absolutnie sensu. Natomiast zwykła grawitacyjna wentylacja lub jakakolwiek rura wystająca na zewnątrz sprawę załatwia. I jeszcze jedno - ta rura czym bliżej sufitu, tym lepiej.

Pozdrawiam - Grzegorz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Lukasz87




Dołączył: 23 Lut 2008
Posty: 112
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Jasień

PostWysłany: Czw Maj 08, 2008 11:38    Temat postu:

nie znam się na chodowli ani na systemie wentylacji ale chciałęm zwruci uwage na te szyby na akwariach one nie tylko zmniejszają parowanie wody ale także częściowo izolują ciepło no i do tego jeszcze obudowa nad akwariem mam 1 akawrium 45 litrowe zalane do pelna bez szyb światła itp i mam w nim temp 20*C jak wiadomo muwi się ze woda w akwarium jeste z czasem ruwna temp otoczenia czyli wychodzilo by na to ze mam w pokoju 20*C a w moich nakrytych zbiornikach nawet bez światla po calej nocy mam 24-25*C obecnie zimą spada max do 23*C i wydaje mi sie ze ogrzanie pomieszczeni chodowlanych do temp 20*C powino wystarczyć szyby i ogrzana obudowa będą trzymać ciepło do rana
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Grzegorz_N




Dołączył: 18 Kwi 2008
Posty: 16
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Katowice

PostWysłany: Czw Maj 08, 2008 14:10    Temat postu:

Łukaszu masz oczywiście rację.
I mam do Ciebie gorącą prośbę - na stronach internetowych PWN znajdziesz Słownik Języka Polskiego. Pokorzystaj czasami i nie kalecz naszej oczystej mowy ...
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Polskie Forum Gupikowe Strona Główna -> Technika akwarystyczna Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin